Portal Poemax jest prowadzony we współpracy ze stowarzyszeniem Salon Literacki

maj 01, 2018 21:07

Bez bólu, bez poświęcenia niczego nie da się osiągnąć. To twój ból to twoja piekąca ręka. Czujesz przedwczesne oświecenie. To twoja najwspanialsza chwila w życiu, a ty wybierasz się gdzie indziej! … Bóg doświadczał naszych przodków. Jakby to świadczyło o Bogu, gdyby się wycofali? Musisz rozważyć możliwość, że Bóg cię wcale nie lubi. Nigdy cię nie chciał i najprawdopodobniej cię nienawidzi. To nie jest żadna tragedia. Nie potrzebujemy GO! Pieprzyć potępienie i odkupienie! Jesteśmy niechcianymi dziećmi Boga? I dobrze! ..
Najpierw musisz się poddać. Najpierw musisz wiedzieć, nie bać się, wiedzieć, że pewnego dnia przyjdzie ci umrzeć.
Dopiero kiedy tracimy wszystko, możemy czegokolwiek dokonać.
Chuck Palahniuk – Fight Club. Podziemny krąg


 • maj 11, 2018 19:07

  Już cytując samego siebie, to co myślę, napiszę, że: "na początku, kiedy zacząłem sam myśleć, mówię tu o samoświadomości tego kim się jest, i czym się jest, samemu pisać, wiedziałem, że krzywda do innego, czy inności nie jest żadną wartością" - i mówi ci to autentyczny ateista, pomimo tego, że w cytacie z filmu jest tyle zaprzeczeń i negacji onej paranormalnej istoty, która niby gdzie miała by być? W niebie, jak sprzed dwóch mileniów? W kosmosie, gdzie? - tu kolejny mój cytat: "niektórzy ludzie myślą, nawet bardzo inteligentni, że w kosmosie jest coś dobre, albo złe, a wcale, w ogóle tak nie jest". Życie układane jest prawem i polityką, a wszechświat jest wiecznym chaosem - wystarczy włączyć program telewizyjny, typu National Geographic, i zobaczyć czym jest wszechświat i Ziemia, i nasuwają się odpowiedzi - o ile kogoś jeszcze zadowalają w tym wielosłownym mętliku?

 • maj 11, 2018 19:28

  A nawiasem mówiąc to po zmianie nicku (z ang. nickname), pseudonimu, czy anonimu, bo jak wolisz, i zmianie grafiki awatara nie poznałbym cię, ale grafika jest ta sama. To tyle.

 • maj 11, 2018 19:34

  (...)<-lubię placki<-credolokator<-resocjalizacja wt9rna<-?

 • maj 11, 2018 19:45

  A wcześniej "Nie ja" i "Grzegorz Bronakowski"

 • maj 11, 2018 19:53

  Marcin, ale w cytacie nie ma negacji Boga w sumie. a podziemny krąg to dla mnie przede wszystkim książka, mimo że film był świetny, a że to lektura anarchistyczna to i dalsza Twoja wypowiedź

  ...

  a poza tym aleksander andrymowicz, BaronG, malo istotne, eskalacja błazna, najmilszy pokemon, ore dore, sae sank, 4hc i jeszcze kilka kilka uzupełniając o inne portale i też byś nie poznał, ale czy to istotne dla sprawy?


 • maj 12, 2018 14:26

  Ja mam pod ręką tylko Księgi Proroka Nazepama, a nie chce mi się szukać po Googlach.
  "…modlitwy przebłagalne rozbijają się o ścianę Losu. Wolno wam się modlić o Nic, i tylko o Nic; możecie dziękować, rozmawiać sobie z Niemówiącym, odczytywać w pokorze Znaki Jego…
  Wasze prośby na marne. Nie błagajcie, bo Los spełni lub nie spełni próśb waszych – wedle Woli Swojej. Wam nic do tego."
  (Prorok Nazepam, Księga Wiary: 222, 00–02)

 • maj 12, 2018 15:51

  W sumie to najłatwiej wszystko zwalić na tzw. Boga. Wiadomo, że takie cóś nie istnieje, a tylko nasza koślawa wyobraźnia próbuje ratunku w czym 'supermocnym'. Bądźmy dorośli ;-) i mądrzejsi...

 • maj 13, 2018 08:44

  Piszesz o bogu, jako o osobie. A czynnik sprawczy? Coś, co określa Wszechświat? Jedyne, co łączy fizykę Newtonowską z kwantową (i innymi, jeśli jeszcze są?), to równanie Einsteina, gdzie jedyną stałą jest prędkość światła. Może "c" to matematyczny opis Boga?

 • maj 13, 2018 11:37

  "
  Wszyscy jesteśmy narzędziami w rękach losu, musimy jednakże postępować w taki sposób, jak gdyby było inaczej (...) W przeciwnym razie pozostaje nam umrzeć z desperacji. "
  Philip Pullman – Mroczne Materie

 • maj 13, 2018 11:50

  Coś podobnego było w "Dżumie" Camusa. Ale nie pomnę gdzie i jak dokładnie brzmiało. (Mimo wszystko mam syntetyczny umysł, nie pamiętam tak dobrze cytatów).

 • maj 13, 2018 11:55

  O. I jeszcze to:
  "(...)czuwaj - kiedy światło na górach daje znak - wstań i idź
  dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę

  powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy
  bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz
  powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem
  jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku

  a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką
  chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku

  idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek
  do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda
  obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów

  Bądź wierny Idź"
  ___
  Zbigniew Herbert - Przesłanie Pana Cogito, fragment.

 • maj 21, 2018 09:28

  marsie, nie koślawa wyobraźnia, tylko brak wyobrażenia sobie Boga, poza tym "kościółkowym". Nie masz innych odniesień? Brak innych odniesień nazywasz niedojrzałością?