Portal Poemax jest prowadzony we współpracy ze stowarzyszeniem Salon Literacki

Pisanie wierszy to tak naprawdę przeniesienie na papier swoich uczuć i obserwacji otaczającego świata. I co ciekawsze, możesz pisać o wszystkim: od miłości po starą zardzewiałą bramę na jakiejś opuszczonej starej farmie. Tak długo jak sprawia Ci to przyjemność i daje ujście emocjom – pisz! Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o pisaniu wierszy, nie ważne czy do szuflady czy może masz większe ambicje, warto przeczytać poniższe ogólne porady. Podpowiedzą one jak w prawidłowy sposób zabrać się za pisanie.

Emocje. One odgrywają najważniejszą rolę w wierszu. Miłość, nienawiść, szczęście, smutek – wszystkie te emocje powinna odczuwać osoba czytająca dobry wiersz. Jest to zadanie bardzo trudne. Ciężko pisze się o abstrakcyjnych pojęciach. Warto więc pamiętać o tym, aby nadać tej miłości czy nienawiści jakiś namacalny, wyobrażalny kształt. Na przykład róża lub niszczący ogień. Opisz uczucia, smak, dotyk. Odbiorca powinien odczuwać to wszystko razem z Tobą. Przenieś go w świat wiersza, w uczucia nim targające.

Pamiętaj o środkach stylistycznych. Najbardziej znany jest rym, metafora, personifikacja, czy oksymoron. Pamiętaj jednak, aby niczego nie nadużywać. Dzięki zastosowaniu tych środków wiersz ma być piękniejszy, ubarwiony, a nie przekolorowany.

Zachowaj najbardziej mocne słowa na koniec. Ostatnie wersy powinny stanowić o całości wiersza. Powinny skłonić odbiorcę do refleksji. Daj to czytelnikowi. On tego szuka i potrzebuje. Nie wyjaśniaj wszystkiego. Pozostaw odbiorcy wolną rękę i wybór interpretacji.

Edycja. Kiedy wiersz w pierwszej jego formie jest gotowy - czas na wszelkie poprawki. Przeczytaj go sto razy. Na głos, cicho, z akcentem i bez. Na wszystkie możliwe sposoby. Wyrzuć niepotrzebne słowa lub zastąp je innymi. Niektórzy potrafią poprawić wiersz od razu, podczas gdy inni wracają do niego po kilkanaście, nawet kilkadziesiąt razy. Bądź więc cierpliwy.

Opinie. Zbierz opinie o swoim małym dziele wśród znajomych i rodziny. Mile widziane są zwłaszcza te krytyczne. Jeśli się takie pojawią odbierz je jako motywację do większej pracy, nie jako porażkę. Poproś wszystkich o szczerość i ewentualne rady. Filtruj wszystkie opinie.

 

Źródło:  http://tipy.interia.pl/artykul_6139,jak-pisac-wiersze,3.html

Ilość odsłon: 1369

Komentarze

Nie znaleziono żadnych komentarzy.