Portal Poemax jest prowadzony we współpracy ze stowarzyszeniem Salon Literacki

Tematy dyskusji


 • Alleluja!

  kwiecień 21, 2019 07:26, ostatnia odpowiedź z kwiecień 21, 2019 21:51, wszystkich 3.

  Wesołych Świąt! Po

  Wszystkim Wam życzymy zdrowych i spokojnych świąt Wielkanocnych, czasu spędzonego tak jak zawsze chcieliście. Niezależnie od naszych podziałów religijnych czy politycznych, niezależnie od wieku, płci czy orientacji. Oby ten świat był dla nas, szczególnie przyjazny i otwarty, tak aby nikt nie czuł się samotny.

  Jeśli zaś ktoś odczuwa nutkę nostalgii albo tęsknoty i nie ma jej gdzie ukoić, zapraszamy na nasze gościnne forum.

  Pozdrawiamy!

 • Powiększenie limitu przestrzeni dyskowej

  kwiecień 17, 2019 18:54, ostatnia odpowiedź z kwiecień 21, 2019 20:53, wszystkich 2.

  Drodzy Poemaxowicze!

  Parę dni temu dobrnęliśmy praktycznie do końca dostępnego limitu przestrzeni dyskowej, który wynosi 6 GB. Groziła nam konieczność przejścia na wyższy pakiet hostingowy, dający ponad 2x więcej miejsca na dysku i prawie dwukrotnie większy miesięczny transfer (który akurat wykorzystujemy w małym stopniu), ale aż dwa razy droższy. Na szczęście udało mi się wynegocjować z naszym usługodawcą samo powiększenie limitu dostępnego miejsca za przystępną cenę 1,84 zł za każdy dodatkowy GB. Czyli zamiast dotychczasowych 22,99 zł/mies. od teraz płacimy 24,83 zł, co spowodowało, że opłacony z góry okres abonamentowy skrócił nam się z 20 października do 6 października - wtedy to trzeba będzie zapłacić za kolejny rok z góry. Te miesięczne koszty niechybnie jeszcze wzrosną, gdyż przez ostatni rok przybyło nam około 4 GB plików, zatem jak tak dalej pójdzie, to za rok od teraz będzie to już około 10 GB. Na razie jednak możemy spać (a właściwie pisać i publikować) spokojnie, bo wszystko jest opłacone do października, a poza tym mamy jeszcze całkiem sporo środków na dalsze funkcjonowanie na koncie naszej zrzutki, z której się finansujemy.

  Pozdrawiam serdecznie
  Paweł

 • Odnowienie domeny i inne sprawy techniczno-finansowe

  marzec 01, 2019 23:41, ostatnia odpowiedź z marzec 02, 2019 12:08, wszystkich 2.

  Drodzy Poemaxowicze!

  Z pewnym opóźnieniem informuję, że w połowie lutego wykonałem płatność za odnowienie domeny poemax.pl na kolejny rok. Kosztowało nas to 122,99 zł brutto.
  Na koncie zrzutka.pl, na które zbieraliśmy środki na uruchomienie i utrzymanie naszego portalu, pozostało aktualnie 1004,78 zł. To niby całkiem sporo, zważywszy że hosting kosztuje nas obecnie niecałe 300 zł. Jednak okazuje się, że dość szybko zbliżamy się do dostępnego w ramach obecnego pakietu limitu przestrzeni dyskowej. Rok temu nasz Poemax zajmował ok. 1 GB, a obecnie zajmujemy już prawie 5.5 GB. A limit to niewiele ponad 6 GB. Z tego względu niedługo będziemy chyba musieli przejść na wyższy i droższy pakiet, który kosztuje 554,28 zł brutto rocznie i w którym ten limit wzrośnie do 14 GB. Nasze roczne koszty utrzymania wzrosłyby wówczas do około 700 zł. To już dość poważna kwota. Ze swojej strony spróbuję przymierzyć się jeszcze do obniżenia ich trochę poprzez przeniesienie domeny do innego dostawcy usług, gdyż obecny (firma KEI) był tani na starcie, ale dość drogo liczy sobie za przedłużenie. Inną możliwością jest rezygnacja z lub zmiana parametrów kopii bezpieczeństwa. To zwolniłoby ilość dostępnego miejsca, ale oczywiście zmniejszyłoby bezpieczeństwo naszych publikacji w przypadku awarii.
  Zważywszy na powyższe uwarunkowania, za jakiś czas - być może pod koniec roku - będziemy musieli wystąpić do Was z prośbą o finansowe wsparcie dalszego istnienia naszego portalu.
  Na razie jednak cieszmy ...

 • Konkurs na frustratynkę - WYNIKI

  luty 21, 2019 11:08, ostatnia odpowiedź z luty 24, 2019 10:29, wszystkich 10.

  Mam zaszczyt ogłosić wyniki naszego błyskawicznego konkursu na frustratynkę walentynkową 2019.

  1. Miejsce pierwsze na podium - 12 punktów

  Walentynka z reklamy"precz z mową nienawiści" - CYTRA
  http://www.poemax.pl/publikacja/8077-6-walentynka-z-reklamy-precz-z-mowa-nienawisci-slash-frustratynka-konkurs-slash

  2. Miejsce drugie - 11 punktów

  Frustratynka dla samodzielnych - Tutejsza
  http://www.poemax.pl/publikacja/8099-11-frustratynka-dla-samodzielnych-slash-konkurs-slash

  3. Miejsce trzecie - 9 punktów

  Pogietym ISBD (cud psychiczny, piosenka to była, ale się zgubiła) - Herbat nickt
  http://www.poemax.pl/publikacja/8049-1-pogietym-isbd-cud-psychiczny-piosenka-to-byla-ale-sie-zgubila-slash-frustratynka-konkurs-slash

  Gratulujemy zwycięzcom!

  Temat nie był łatwy, bo choć frustracja towarzyszy nam dość często, ująć ją w wiersz - to dopiero wyzwanie. :) Tegoroczny konkurs był z pewnością dopiero wprawką do porządnej frustratynki, możecie więc zbierać materiał na kolejne konkursy.

  Do zdobywców 2. i 3. miejsca prześlemy okolicznościowy dyplom, natomiast na Cytrę oczekuje dyplom plus upominek. :) Pozdrawiam


  Pozdrawiam

 • Konkurs na frustratynkę - GŁOSOWANIE - do środy

  luty 18, 2019 13:04, ostatnia odpowiedź z luty 21, 2019 11:08, wszystkich 15.

  Sposób głosowania:

  (Pozwoliłam sobie dodać numery w tytułach, na czas głosowania.)
  http://www.poemax.pl/kontener/637-konkurs-na-frustratynke

  a) Głosowanie trwa do środy włącznie. (20 lutego 2019)
  b) Głosować mogą wszyscy użytkownicy.
  c) Nie głosujemy na własny wiersz.
  d) Rozdzielamy wśród utworów dokładnie 6 punktów, najlepiej zgodnie ze schematem olimpijskim. (6 punktów można rozdzielić inaczej, jeśli komuś nie będzie to odpowiadało.)

  Schemat olimpijski:
  3 pkt. - X
  2 pkt. - Y
  1 pkt. - Z
  gdzie X, Y, Z to numery publikacji.

  Serdecznie zapraszam. To jedynie zabawa, ale sprawmy, żeby jej uczestnicy mieli frajdę. :)

  Pozdrawiam

 • Pożegnanie

  luty 10, 2019 20:56, brak odpowiedzi.

  Odszedł od nas wieloletni znajomy, jeszcze z czasów Poemy... Długo chorował, przygotował nas na to, że odejdzie, ale i tak trudno się z tym pogodzić. Pobądźmy z nim chwilę jeszcze...

  http://www.poemax.pl/kontener/234-moff-triphop

 • Konkurs na FRUSTRATYNKĘ

  luty 07, 2019 06:35, brak odpowiedzi.


  Niebawem Walentynki Anno Domini 2019. Nie każdemu dane jest świętować je z ukochaną osobą, nie wszyscy wierzą w miłość, a niektórzy są tym świętem nawet szczerze poirytowani. Inni z kolei, potrafią spojrzeć na temat z dystansem i lekkim przymrużeniem oka. To właśnie dla nich, czyli dla nas, szybki mini konkurs na antywalentynkową „Frustratynkę”.
  Regulamin:
  1. Użytkownik Poemaxu może zgłosić od jednej do trzech oddzielnych publikacji na temat okołowalentynkowy.
  2. Forma poetycka (lub łączona, tj. obraz z tekstem) w zasadzie dowolna. Mile widziane formy żartobliwe i nietypowe.
  3. Publikacje wstawiamy tak jak inne teksty, ale z dopiskiem w tytule /Frustratynka KONKURS/.
  4. Termin zgłoszeń konkursowych: do 17 lutego 2019 (niedziela).
  5. Głosowanie (w roli jury wystąpią użytkownicy portalu) odbędzie się od 18 do 20 lutego 2019 (środa).
  6. Nagrodę w konkursie stanowić będzie dyplom i symboliczny upominek (w formie w jakiej autor wyrazi zgodę na jego przekazanie) oraz promocja wyróżnionego tekstu na portalu Poemax.

  Ewentualne pytania prosimy kierować do redakcji portalu.

  Pozdrawiamy!

 • Pierwsza Bitwa Limerykowa

  styczeń 08, 2019 11:15, brak odpowiedzi.

  Zapraszamy do zabawy noworocznej, która była już kiedyś z powodzeniem prowadzona na łamach Poemy. Na pierwszy ogień, zaprosiliśmy naszego Mistrza Limeryków, Pana Zeta, do stworzenia początkowych wersów, dla kilku różnych tematycznie limeryków.

  Zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie i do dopisywania w postach poniżej, swoich wersji zakończeń. Ciekawi jestesmy Waszych pomysłów. :) Powodzenia

  http://www.poemax.pl/kontener/624-bitwa-limerykowa-na-koncept-i-slowa

 • Krytyka poetycka

  wrzesień 17, 2018 09:56, ostatnia odpowiedź z styczeń 07, 2019 15:55, wszystkich 5.

  Zapraszamy do podjęcia wyzwania i skorzystania z portalowej Krytyki Poetyckiej.
  Fachowa ocena krytyka Pawła Podlipniaka z pewnością przyda się wielu z nas, i tym rozpoczynającym pisanie i tym, którzy wydają już swoje wiersze drukiem, zawsze przecież można pisać lepiej lub inaczej.

  Publikować można nowe teksty lub przenieść tutaj wiersze już opublikowane (edycja --> zmiana ścieżki dostępu na odpowiednią, tj. na krytykę poetycką za sierpień-wrzesień 2018)

  http://www.poemax.pl/kontener/562-sierpien-i-wrzesien-2018

 • Trolling - zagadnienie z dziedziny psychologii

  grudzień 13, 2018 08:56, ostatnia odpowiedź z grudzień 14, 2018 00:04, wszystkich 50.

  Problem trollingu zawitał na Poemax z siłą monsunu. Zanim uporamy się z tym zjawiskiem, może zainteresuje Was / Nas, to co piszą na ten temat naukowcy, badacze i znawcy tematu. Lepsze zrozumienie kim jest troll, pozwoli zaplanować jak z nim postępować.

  Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam kolegę Zenona, który wspierał Poemax i mógłby z nami normalnie funkcjonować o ile nie niszczyłby tego, co wspólnie stworzyliśmy. Nie chcemy nikogo odtrącać, o ile jest zainteresowany misją, dla jakiej portal został powołany - czyli tworzeniem przestrzeni dla prezentacji i dyskusji o poezji i sztukach pokrewnych. Pomyślmy o tym przed świętami. Czy warto niszczyć zamiast budować?

  To się tyczy również prowokujących tekstów. Być może są w pewnych kręgach urokliwe i zabawne, lub wręcz błyskotliwe, ale niekoniecznie muszą być publikowane na Poemaxie. Czasem warto dwa razy przemyśleć tę sprawę, zanim kogoś urazimy.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Artykuł: https://businessinsider.com.pl/media/internet/kim-jest-troll-internetowy-portret-psychologiczny/zwn8e33

  Nikt nie lubi internetowych trolli. Pojawiają się w dyskusjach i denerwują tak wiele osób, jak to tylko możliwe. Dzięki badaniu wiemy teraz więcej o tym, kim są.

  Mówi się, że najlepszą rzeczą jako można zrobić, trafiając na trolli w sieci, jest ignorowanie obraźliwych treści, które umieszczają oni na forach, w komentarzach pod artykułami ...