Portal Poemax jest prowadzony we współpracy ze stowarzyszeniem Salon Literacki

HAIGA czyli OBRAZ + HAIKU

Moi drodzy, chciałabym Was zachęcić do zawarcia bliższej znajomości z fantastyczną formą sztuki jaką jest japońska haiga. Popularność haigi dawno przekroczyła granice Dalekiego Wschodu, a wielu Poemaxowiczów próbuje swoich sił w komponowaniu obrazu i haiku, osiągając zaskakujące efekty, ale przydałoby się uporządkować naszą podstawową wiedzę. Na dobry początek - nieco teorii. Dla zainteresowanych podaję poniżej link do strony facebookowej – „Warsztaty haiku”, gdzie w pigułce otrzymacie wiedzę o tym, jak haiga rozwijała się na przestrzeni wieków i jak tworzy się ją dzisiaj, oraz znajdziecie wiele inspirujących przykładów haigi z całego świata. Podaję również kilka innych ciekawych źródeł wiedzy na temat haiku.

Warsztaty haiku
abc haiku
Esej Daniela Kalinowskiego
Trzywersówka
Archiwum haiku

Pamiętajmy o najważniejszym, że w haidze obraz nie ilustruje treści haiku, a powiązania są raczej wielopłaszczyznowe i nieoczywiste...
Mnóstwo napisano już o miniaturze japońskiej i wiele utworów oraz materiałów teoretycznych znajdziecie w internecie i obyście nie zginęli w gąszczu informacji. Jeżeli nieco rozjaśniło się Wam w głowach zachęcam do zabawy artystycznej.

Azi Kuder

ZASADY ZABAWY
--------------------------------------------------------
Poniżej znajduje się lista zadań, która raz na kilka dni, zostanie wzbogacona o nowy punkt.

Zad. 1 HAIKU DO ZDJĘCIA.
W poście pod zadaniem zamieszczacie własne haiku do zdjęcia (każdy może podać kilka wersji tekstu). Czekamy dwa tygodnie na Wasze propozycje, a następnie z nadesłanych utworów wyłaniamy zwycięską haigę. Udanej zabawy!

Lista kontenerów

Lista publikacji

Publikacja Autor lub opiekun Odsł. Opinie

Warsztaty - Haiga ZADANIE 1

10 listopad 2017

D8ff62858fc50d4696f92b6693214659554baf7e

Azi Kuder

986

119

Sortuj wg.

Sortuj wg.

Ilość odsłon: 353

Komentarze

Nie znaleziono żadnych komentarzy.