Portal Poemax jest prowadzony we współpracy ze stowarzyszeniem Salon Literacki

Tematy dyskusji


 • Z wiadomej okazji

  listopad 12, 2022 10:40, ostatnia odpowiedź z listopad 14, 2022 11:54, wszystkich 3.

  Julian Tuwim, „My, Żydzi polscy“
  (utwór z 1944 r., fragment)

  Jestem Polakiem, bo mi się tak podoba. To moja ściśle prywatna sprawa, z której nikomu nie mam zamiaru zdawać relacji, ani wyjaśniać jej, tłumaczyć, uzasadniać. Nie dzielę Polaków na »rodowitych« i »nierodowitych«, pozostawiając to rodowitym i nierodowitym rasistom, rodzimym i nierodzimym hitlerowcom.

  Dzielę Polaków jak Żydów i jak inne narody, na mądrych i głupich, uczciwych i złodziei, inteligentnych i tępych, interesujących i
  nudnych, krzywdzonych i krzywdzących, gentlemenów i nie-gentlemenów itd. (...)

  Gdyby jednak przyszło do uzasadnienia swej narodowości, a raczej narodowego poczucia, to jestem Polakiem dla najprostszych, niemal prymitywnych powodów przeważnie racjonalnych, częściowo irracjonalnych, ale bez »mistycznej« przyprawy. Być Polakiem – to ani zaszczyt, ani chluba, ani przywilej. To samo jest z oddychaniem. Nie spotkałem jeszcze człowieka, który jest dumny z tego, że oddycha.

  Polak – bo się w Polsce urodziłem, wzrosłem, wychowałem, nauczyłem, bo w Polsce byłem szczęśliwy i nieszczęśliwy, bo z wygnania chcę koniecznie wrócić do Polski, choćby mi gdzie indziej rajskie rozkosze zapewniono.

  Polak – bo dla czułego przesądu, którego żadną racją ani logiką nie potrafię wytłumaczyć, pragnę, aby mnie po śmierci wchłonęła i wessała ziemia polska, nie żadna inna.

  Polak – bo mi tak w domu rodzicielskim po polsku powiedziano; bo mnie tam polską mową od niemowlęctwa karmiono; bo mnie matka na...

 • Dla odmiany coś mądrego

  listopad 02, 2022 14:33, ostatnia odpowiedź z listopad 03, 2022 19:14, wszystkich 8.

  Dana Platter:
  "Pisarz powinien być spostrzegawczy i kreatywny, ciekawy ludzi i świata. Musi mieć talent i powinien być wirtuozem językowym. Dobrze jest, jeśli ma poczucie humoru i dystans do samego siebie. Rozdęte ego i zapatrzenie we własny pępek owszem, sprzyja pisaniu, ale to nie znaczy, że produkt będzie miał wartość literacką."

 • Konkurs erekcjato 2022

  lipiec 12, 2022 23:13, ostatnia odpowiedź z lipiec 20, 2022 17:10, wszystkich 1.

  Konkurs erekcjato 2022

  XVIII międzynarodowy konkurs erekcjato od 01.07.2022-31.07.2022 do godziny 23.00 i ani minuty dłużej.

  Nagrody, odpowiadające wartości PLN na dzień 31.07.2022, zostaną przelane na wskazane konto, po podaniu danych po zakończeniu konkursu:

  I miejsce 300 euro;
  II miejsce 150 euro;
  III miejsce 75 euro.

  W konkursie mogą brać udział utwory nie publikowane wcześniej, ilość utworów jest nieograniczona.

  Głosowanie komisji na koniec konkursu odbędzie się w ten sposób, że każdy z członków komisji wpisze swoich zwycięzców w okno wyznaczone specjalnie do tego celu w dniu 31.07.2022. Głosować można w czasie od 23.00-23.01 dnia 31.07.2022. Głosy oddane przed lub po wyznaczonym czasie nie będą brane pod uwagę. Okno po oddaniu głosów zostanie zamknięte.

  Wszyscy zalogowani mogą brać udział w głosowaniu oddając jeden głos na każdą publikację konkursową, od rozpoczęcia konkursu do 31.07.2022 do godziny 23.00, głosujący nie mogą głosować na swoje utwory, pierwsze trzy utwory, które zwycięża w głosowaniu uczestników poza komisyjnym będą brały udział w końcowym głosowaniu i będą liczone tak samo jak głosy oddane przez tylko jednego członka komisji, tylko jeden taki sam IP może brać udział w głosowaniu.
  Zalogowani użytkownicy mogą głosować na każde erekcjato opublikowane w dziale Konkurs jeden raz, głosowanie nie jest obowiązkowe.
  Przy każdym tytule utworu po prawej stronie znajduje się przycisk z kciukiem, naciskamy na niego oddając głos. Wyniki są wi...

 • Dekalog poetycki Jacka Sojana

  luty 01, 2022 10:12, ostatnia odpowiedź z luty 05, 2022 12:25, wszystkich 17.

  Źródłem tekstu jest Facebook.

  "piszemy wiersze, piszemy...zatem tak dla przypomnienia i uporządkowania pewnych kwestii:

  Dekalog poety według Jacka Sojana
  -------------------------------------------
  1. Poezja nie jest religią; nie twórz dogmatów ani na temat rzeczywistości ani na temat poetyki.

  2. Poezja może być środkiem do uporządkowania myśli - zatem chaos może być twórczy; znaczy to, że brak logiki nie wyklucza poezji.

  3. Poezja może być ćwiczeniem i sprawdzianem własnej wyobraźni, zarówno w pisaniu jak i w czytaniu, ale nie przekraczaj granic zdrowego rozsądku, bo zaprowadzisz innych i siebie w krainę utopii, skąd nie ma powrotu do świata żywych.

  4. Nie pisz intencjami - wiersze pisz słowami, ale znaczy to również, by nie tworzyć pustych form - te wypełniaj sobą, swoim życiem.

  5. Nie cierp tak donośnie bo to żenujące; nie zapominaj o zabawie - gry i zabawy słowem uczą dystansu do siebie i świata.

  6. Wolno ci się jąkać, bylebyś mówił własnymi słowami.

  7. Nie przemawiaj wierszem - rozmawiaj; dyskutuj wierszem - nie pouczaj; ci co twierdzą że wiedzą - dawno przestali myśleć.

  8. Nie ufaj własnym uczuciom - koń który ponosi, potrzebuje cugli; tym jest w wierszu kompozycja, świadomość celu.

  9. Nie bądź echem cudzych przekonań co do sposobu mówienia; zaskakuj sam siebie; nie przyzwyczajaj się do własnego sposobu patrzenia na świat; nie powtarzaj się.

  10. Potraktuj pisanie wiersza jako pracę z własnego wyboru; czerp z tej pracy radość i dziel...

 • ŻYCIE

  listopad 07, 2021 10:06, ostatnia odpowiedź z listopad 07, 2021 17:40, wszystkich 3.

  W związku z tym, że Elżbieta Kwiecińska blokuje wyznawców ateizmu (sic!), pozwolę sobie tutaj na dodanie paru słów (no, może więcej) do dyskusji "O Istocie Spraw".
  Pasjo, dziewczyno, pojechałaś ostro po bandzie słowami "dużo odwagi przekutej z delikatnosci i niewinnosci" (podejrzewam empatię) w stosunku do Najgłupszego Zdania Świata "życie czekaniem jest na wieczność". Autorka tegoż wydaje się nie orientować, że to zaprzecza idei życia i powtarza słowa jakiegoś klechy z kazania. Niestety, w tym kraju ludzie dzielą się jeszcze na tych, co nad głową mają Niebo (oficjalną siedzibę Boga Wszechmogącego) i tych, co widzą przestrzeń kosmosu czyli universum.
  I w końcu chciałbym podziękować Pawłowi za komentarz. Tak trafionej, ludzkiej, prawdziwej, lirycznej i równocześnie na czasie definicji życia jeszcze nie czytałem, i za to należą mu się BRAWA.

 • Sprawy techniczne - nie wszystkie opcje działają

  listopad 05, 2021 18:14, brak odpowiedzi.

  Zauważyłam, że nie wszystkie opcje na portalu działają. Nie działa ani blokowanie komentarzy, ani czarna lista tych użytkowników, których komentarzy nie chcemy. Jest to konieczne ze względu na obecność hejtu na portalu, o czym pisałam już wielokrotnie.

 • DZIEŃ NAUCZYCIELA

  październik 14, 2021 21:57, ostatnia odpowiedź z październik 15, 2021 18:52, wszystkich 5.

  Dziś nauczyciele świętowali. Może i dobrze, że korzystają z chwil, bo to ginący gatunek...

 • Mowa nienawiści i kultura wypowiedzi

  wrzesień 18, 2021 11:38, ostatnia odpowiedź z wrzesień 21, 2021 15:12, wszystkich 16.

  Publikuję od pewnego czasu moje wiersze na portalu poemax. Normalną rzeczą jest, że niektorym moje wiersze bardziej się podobają, niektórym mniej. Martwi mnie jednak niska kultura niektórych wypowiedzi. Jest dużo hejtu, być może spowodowane jest to moimi przekonaniami religijnymi, których nie ukrywam. Wiem, że są ludzie inaczej myślący niż ja, jednak muszą pogodzić się z tym, że katolicy są i czasem piszą nawet wiersze religijne. Poziom niektórych komentarzy jest żenujący, zdarzają się nawet wulgaryzmy. Ludzie, szanujmy się nawzajem.

  Oczywiście są także merytoryczne komentarze. Za te, nawet krytyczne, dziękuję.

  Jednak walczmy z tą mową nienawiści na tym portalu.

 • Jak ktoś przebrnie to prosiłbym o komentarz

  Konto usunięte

  2-32-3

  lipiec 17, 2021 17:17, brak odpowiedzi.

  https://www.youtube.com/watch?v=eBjzooqeq0U

 • Konkurs Erekcjato 2021

  czerwiec 23, 2021 22:19, brak odpowiedzi.

  XVII międzynarodowy konkurs erekcjato od 01.07.2021-31.07.2021 do godziny 23.00 i ani minuty dłużej.

  Nagrody, odpowiadające wartości PLN na dzień 31.07.2021, zostaną przelane na wskazane konto, po podaniu danych po zakończeniu konkursu:

  I miejsce 300 euro;
  II miejsce 150 euro;
  III miejsce 75 euro.

  W konkursie mogą brać udział utwory nie publikowane wcześniej, ilość utworów jest nieograniczona.

  Głosowanie komisji na koniec konkursu odbędzie się w ten sposób, że każdy z członków komisji wpisze swoich zwycięzców w okno wyznaczone specjalnie do tego celu w dniu 31.07.2021. Głosować można w czasie od 23.00-23.01 dnia 31.07.2021. Głosy oddane przed lub po wyznaczonym czasie nie będą brane pod uwagę. Okno po oddaniu głosów zostanie zamknięte.

  Wszyscy zalogowani mogą brać udział w głosowaniu oddając jeden głos przez cały okres trwania konkursu do 31.07.2021 do godziny 23.00, głosujący nie mogą głosować na swoje utwory, pierwsze trzy utwory, które zwyciężą w głosowaniu uczestników poza komisyjnym będą brały udział w końcowym głosowaniu i będą liczone tak samo jak głosy oddane przez tylko jednego członka komisji, tylko jeden taki sam IP może brać udział w głosowaniu.


  Z powodów technicznych w tym roku, zalogowani użytkownicy głosują na każde erekcjato poprzez: Portal -> Menu -> Napisz do nas


  Jury głosuje w ten sposób, że wybiera trzy najlepsze erekcjato indywidualnie przyznając im punkty:

  erekcjato najlepsze 3 punkty;
  erekcjato na drugim miejscu 2 punkt...