Azi Kuder
Wyniki konkursu Kukai Warsztaty Haiku abc
Ogłoszenie wyników 1 edycji konkursu Kukai Warsztaty Haiku abc 2024.
Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki 1 konkursu Kukai, zorganizowanego w ramach Warsztatów haiku abc. Serdecznie dziękujemy za nadesłane haiku, zwycięzcom składamy gratulacje, życząc dalszych sukcesów.
Bardzo dziękujemy, honorowej jurorce konkursu, Marii Tomczak, za wyłonienie, niezależnie od głosowania uczestników, najlepszych haiku w obu kategoriach.
Wyniki Kukai:
Kategoria A1
I miejsce Mariola Grabowska
II miejsce Beata Czeszejko
III miejsce Magdalena Łubkowska
( IV miejsce ex: Jolanta Szymańska, Dorota Czerwińska, V miejsce ex: Andrzej Dembończyk, Marzena Posadzka)
Kategoria B1
I miejsce Ewa Moskalik
II miejsce Beata Wyszyńska
III miejsce Marzena Posadzka
( IV miejsce ex : Andrzej Dembończyk, Maria Piasecka, 5 miejsce Mariola Grabowska)
Komentarz Sławy Sibigi:
I miejsce Kategoria A1 - Wiosenne metamorfozy
nabrzmiałe pąki
dziewczynka splata ręce
na piersiach
Mariola Grabowska
Haiku Marioli Grabowskiej ukazuje wiosenne metamorfozy zarówno w przyrodzie, jak i w życiu młodej dziewczyny. W splecionych rękach odzwierciedlone są nieśmiałość i oczekiwanie na rozkwit, a także harmonia i wpływ na emocje. Delikatność obserwacji autorki oraz skupienie na detalach sprawiają, że haiku staje się głęboką refleksją nad cyklicznym charakterem życia i natury. Autorka nie tylko przekazuje wspaniałą głębię, ale także zachęca do zatrzymania się i docenienia otaczającego nas świata.
I miejsce Kategoria B1 - haiku do obrazu Salvadora Dali Motyli statek
rozstanie
coraz dalej od brzegu
jej suknia w motyle
Haiku Ewy Moskalik odnosi się do obrazu Salvadora Dali -Motyli Statek, gdzie statek motyl symbolizuje zarówno swobodę, jak i odległość oraz nietrwałość. Autorka zwraca uwagę na subtelny kontrast między uczuciami smutku i tęsknoty, które towarzyszą rozstaniu, a jednocześnie wyraża nadzieję na nowe piękno i radość. Motyle na sukni, podobnie jak motyle żagle, symbolizują ulotność, co skłania do refleksji nad nietrwałością, ale również pięknem, które może się ujawnić nawet w najtrudniejszych chwilach.
Wyróżnienie jury
Komentarz Marii Tomczak:
poranny deszcz
pomiędzy tobą i mną
niezapominajki
Magdalena Łubkowska
To haiku bardzo dobrze oddaje wczesnowiosenny nastrój. Poranny deszcz dla ludzi na ogół nieprzyjemny, ale jednocześnie tak potrzebny i życiodajny dla natury. Jest tu pokazana bliska relacja dwóch osób. Czy to młodzi kochankowie, których czeka długa rozłąka? Czy też para przyjaciół? A może niezapominajki wyrosły na czyimś grobie? Tego nie wiemy, co daje nam mnogość interpretacji Niezapominajki, to jedne z pierwszych kwiatów, jakie pojawiają się wiosną, symbolizują miłość i pamięć.
motyle uchwycone
w bezruchu
barwy
Jadwiga Pławik
To haiku ujęło mnie swoją prostotą. Wyobrażam sobie malarza malującego wiosenny pejzaż. Kolorowe skrzydła motyli z pewnością dodają barw malowidłu. A może to fotograf, który próbuje uwiecznić to piękno na zdjęciu? Podoba mi się ten ciepły i pełen życia obraz.
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do zmierzenia się z tematami kolejnych edycji :)
Sława Sibiga
Azi Kuder
Komentarze
Irro
marzec 17, 2024 21:53
Gratulacje dla nagrodzonych! To nie są proste rzeczy...