Portal Poemax jest prowadzony we współpracy ze stowarzyszeniem Salon Literacki

grudzień 13, 2018 08:56

Problem trollingu zawitał na Poemax z siłą monsunu. Zanim uporamy się z tym zjawiskiem, może zainteresuje Was / Nas, to co piszą na ten temat naukowcy, badacze i znawcy tematu. Lepsze zrozumienie kim jest troll, pozwoli zaplanować jak z nim postępować.

Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam kolegę Zenona, który wspierał Poemax i mógłby z nami normalnie funkcjonować o ile nie niszczyłby tego, co wspólnie stworzyliśmy. Nie chcemy nikogo odtrącać, o ile jest zainteresowany misją, dla jakiej portal został powołany - czyli tworzeniem przestrzeni dla prezentacji i dyskusji o poezji i sztukach pokrewnych. Pomyślmy o tym przed świętami. Czy warto niszczyć zamiast budować?

To się tyczy również prowokujących tekstów. Być może są w pewnych kręgach urokliwe i zabawne, lub wręcz błyskotliwe, ale niekoniecznie muszą być publikowane na Poemaxie. Czasem warto dwa razy przemyśleć tę sprawę, zanim kogoś urazimy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Artykuł: https://businessinsider.com.pl/media/internet/kim-jest-troll-internetowy-portret-psychologiczny/zwn8e33

Nikt nie lubi internetowych trolli. Pojawiają się w dyskusjach i denerwują tak wiele osób, jak to tylko możliwe. Dzięki badaniu wiemy teraz więcej o tym, kim są.

Mówi się, że najlepszą rzeczą jako można zrobić, trafiając na trolli w sieci, jest ignorowanie obraźliwych treści, które umieszczają oni na forach, w komentarzach pod artykułami i postach w mediach społecznościowych. Łatwiej jednak to powiedzieć niż zrobić. Na szczęście większość serwisów internetowych ma funkcję blokowania trolli.

Trolle w swoich wpisach przesadzają, piszę nieprawdę i zrobią bardzo wiele, aby ktoś na nie zareagował. Dlaczego jednak znieważają innych, siedząc bezpiecznie za ekranem komputera?

Kim jest troll internetowy? Są wyniki badań

Jak wynika z badania, opublikowanego w magazynie "Personality and Individual Differences", osoby posiadające negatywne cechy charakteru częściej uważają, że trolling jest ich ulubioną aktywnością internetową.

Naukowcy zaprosili ponad 1200 osób do wzięcia udziału w testach osobowościowych, mających określić u nich poziom u nich takich cech jak narcyzm, makiawelizm, psychopatia i sadyzm. Następnie poprosili ich o wypełnienie ankiety dotyczącej ich internetowych nawyków związanych z komentowaniem.

- Korelacje między sadyzmem a wynikami badania GAIT (Globalna Ocena Trollingu Internetowego) były tak silne, że można powiedzieć, że trolle internetowe to książkowe przykłady sadystów - twierdzą autorzy artykułu. - Trolle i sadyści odczuwają sadystyczną rozkosz w dręczeniu innych. Sadyści chcą się bawić, a internet jest ich placem zabaw - dodają.

Terapeuty i psychologa Perpetua Neo, te wyniki nie zaskakują:

W codziennym życiu jest mało prawdopodobne, by przyjaciele i rodzina odkryli, że ktoś, kogo znają jest psychopatą i narcyzem. Anonimowy trolling pozwala zaspokajać ukryte pragnienia takiej osoby.

- Ci ludzie mają podwójne lub nawet potrójne życie. Bywa, że narcyz w rzeczywistości ma trzy rodziny. To nie są wcale niezwykłe historie - mówi Business Insiderowi Neo - Trolling jest bardzo prostym i niedrogim sposobem - mam na myśli czas, energię i wysiłek - by zwiększyć swoje poczucie siły.

W prawdziwym życiu trudno obrazić wielu osób naraz. A w internecie można tego łatwo dokonać w bardzo krótkim czasie. - To jak gra w kotkę i myszkę - uważa Perpetua Neo - W trollingu chodzi o władzę i dominację nad kimś innym - dodaje.


  • grudzień 13, 2018 09:05

    Artykuł anonimowego autora z dyskusji w internecie - fragmenty.

    Ile jest Trolli tyle jest sposobów zachowań, jednak można wyróżnić kilka najczęściej spotykanych symptomów jakimi się charakteryzują trolle forumowe:
    * Bezgraniczne podporządkowanie się jakiejś idei - troll będzie jej bronić za wszelką cenę
    * Nieumiejętność przyznania się do błędów - troll nigdy nie powie, że się pomylił, potrafi być agresywny gdy wytknie się mu błąd
    * Używa argumentów ad personam - atakuje osoby i ich cechy szczególne, może posunąć się do wyzwisk i gróźb
    * Skrajny stosunek netykiety czy ortografii - albo wytyka najdrobniejsze błędy albo sam demonstracyjnie łamie zasady
    * Pogardliwy ton i megalomania - troll skupia się na swojej doskonałości, czym zniechęca do siebie innych użytkowników
    * Wprowadzanie zamieszania w stosunku do swojej osoby - przedstawianie się jako ofiary moderatorów, innych dyskutantów
    * Brak konsekwencji podczas dyskusji - częsta zmiana zdania, troll zaprzecza własnym zdaniom i teoriom
    * Regularne odchodzenie z forum - ogłasza wszem i wobec, że odchodzi definitywnie, a po jakimś czasie powraca
    * Często nazywa innych trollami - przez takie działanie wprowadza w zamęt przez co ukrywa swoją tożsamość
    * Zmienianie danych - częste zakładanie nowych kont, których nazwy różnią się nieznacznie
    * Tworzenie klonów - jednoczesne korzystanie z wielu kont, przez co próbuje wykazać że nie jest osamotniony w swoich przekonaniach


    Wiedząc już jak rozpoznać trolla i jego zachowania powinniśmy dowiedzieć się jak się zachować w przypadku kontaktu z nim. Najskuteczniejszą obroną jest ignorowanie trolla. O ile istnieje możliwość moderatorzy powinni blokować możliwość publikacji wiadomości, które można zakwalifikować jako zalążki siedliska trolla. Jednak kasowanie takich wypowiedzi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ możemy zostać oskarżenie o nadmierne cenzurowanie wypowiedzi, co staje się kolejnym sposobem trolla na prowadzenie swojej działalności. Całkowity brak zainteresowania wobec zaczepek trolla bardzo szybko go zniechęci i skłoni do opuszczenia forum. Jednak taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś kto wejdzie w dyskusję z trollem. Ponadto niektóre trolle potrafią zebrać wokół siebie grono ludzi popierających i wspierających go. Chronią go przed oponentami i podsycają dyskusję jednak nie trwa to zbyt długo ponieważ i oni zrażają się do trolla. Ogólnie aby pozbyć się trolla nie wolno go "karmić", czyli wchodzić w jakąkolwiek polemikę.


    Gestapowiec, jajogłowy, ulicznica, buntownik bez pojęcia, osioł – to nieliczne z 83 rodzajów trolli internetowych, które podaje serwis trole.joemonster.org. Każdy z wymienionych typów posiada własną charakterystykę. Gestapowiec nie toleruje rozmów nie na temat, ulicznica uwielbia rozmawiać o seksie, a buntownik bez pojęcia nie cierpi autorytetów.

    Najczęściej spotykanymi rodzajami trolli, jak podaje brytyjski serwis teamtechnology.uk, są osoby, które odczuwają psychiczną potrzebę szkodzenia innym, jak również takie, które udają kogoś innego, niż są w rzeczywistości.

    Paweł Smykla przyznaje, że obszarami, po których chętnie poruszają się trolle, są tematy związane z religią, Kościołem, sportem, polityką i etyką. – Trolle zwykle prezentują dość skrajne poglądy, krytykując publiczne sfery najbardziej drażliwe dla innych użytkowników – zauważa.

    Wielość tożsamości

    – Powszechnym zjawiskiem jest kreowanie się trolla na inteligenta: osoby z wyższym wykształceniem, obeznanej z kulturą i sztuką, operującej bogatym słownictwem – mówi Smykla. Zauważa, że prowokatorzy równie chętnie wcielają się w rolę osób z lekkim upośledzeniem, a także cudzoziemców. – Stosują nielogiczną konstrukcję zdań, dbają o dobór odpowiedniego słownictwa po to, by wzbudzić w pozostałych użytkownikach przekonanie, że nie do końca są świadomi tego, co piszą – wyjaśnia.

    Zdaniem Judith Donath, amerykańskiej profesor, która jako jedna z pierwszych poruszyła problem trollingu, na tego typu zachowania znaczący wpływ ma sama forma Internetu. – W świecie fizycznym tożsamość osoby i jej ciało stanowią jedność. Tymczasem w wirtualnym świecie tożsamość ta przyporządkowana jest zbiorowi informacji – argumentuje. Według niej trolling jest grą polegającą na udawaniu kogoś innego, niż się jest w rzeczywistości, bez wiedzy na ten temat innych uczestników.

    Podobnego zdania jest dr Michał Pręgowski, socjolog z ISNS UW, który przyczynę trollingu upatruje w psychospołecznych cechach Internetu. – Zwłaszcza chodzi tu o psychologiczne poczucie anonimowości, jak również łatwość przybierania fikcyjnych tożsamości – tłumaczy. Zdaniem dr. Adriana Kuźniara, etyka z Uniwersytetu Warszawskiego, to właśnie anonimowość jest zasadniczą przyczyną, dla której internautom stosunkowo łatwo jest łamać zasady moralne. – Podczas gdy w realnym świecie człowiek posiada jedną tożsamość, w wirtualnym może przybierać ich wiele. Tracąc reputację w rzeczywistym świecie, płaci za to wysoką cenę, gdyż przekłada się to na całe jego późniejsze życie. Tymczasem w przypadku Internetu konsekwencje są znikome. Co najwyżej zostanie usunięty z grupy dyskusyjnej lub forum – tłumaczy.

  • grudzień 13, 2018 10:24

    Treść komentarza została usunięta przez redakcję serwisu.

    Konto usunięte

    2-1

  • grudzień 13, 2018 14:25

    Może wprowadźcie stan wojenny na portalu, akurat dziś rocznica :)

  • grudzień 13, 2018 16:14

    ha!
    prelekcja, że tra la la la la
    Redakcja broni!
    Redakcja radzi!
    Redakcja nigdy was nie zdradzi!
    ha!
    tra
    la
    la
    la

  • grudzień 13, 2018 11:24

    "To się tyczy również prowokujących tekstów. Być może są w pewnych kręgach urokliwe i zabawne, lub wręcz błyskotliwe, ale niekoniecznie muszą być publikowane na Poemaxie" - przepraszam, ale to mnie wkurza, nie zgadzam się z tym, żeby "prowokujące teksty" stawiać na równi z trollingiem. Wielu artystów na świecie angażuje się w trudne sprawy i to jest normalne. W Polsce również wielu artystów i poetów się w to angażowało i jest to wybitna sztuka i wybitna poezja. W przeszłości wielu artystów angażowało się w sprawy polityczne, zdarzało się im stawać po niewłaściwej stronie, i jest to sztuka ideologicznie skompromitowana (takie ryzyko), jednak artystycznie stoi na wysokim poziomie i jest w dalszym ciągu doceniana (patrz- awangarda rosyjska). Ty również Leno angażujesz się w trudne i ważne sprawy, Twoje feministyczne wiersze również dotykają punktów zapalnych i nie są politycznie obojętne, więc może pozwól też innym poruszać tematy dla nich ważne. Chcesz to omijaj takie teksty, ale nie pisz ludziom że też tak mają robić. Dbajcie o poziom kultury i wymiany zdań. To wszystko. Z resztą tekstu można się zgodzić.

  • grudzień 13, 2018 11:48

    https://www.youtube.com/watch?v=bJ9r8LMU9bQ

  • grudzień 13, 2018 11:49

    Joe Strummer ma w Anglii pociąg własnego imienia.

  • grudzień 13, 2018 12:06

    Zgadzam się z Pawłem. A ten wasz troll wrzucił fajny tekst, niestety redakcja usunęła, dał mi do myślenia więc znalazłem, oto link :

    https://www.spidersweb.pl/2013/03/gdyby-mikolaj-kopernik-mial-internet-nazywalibyscie-go-trollem.html?fbclid=IwAR3MVnjD2ostQ2mvXj8WO-995U2W_5XisfmA3Ms4cyqYM18DPFKQVOK7na8

    może kogoś jeszcze zainteresuje

  • grudzień 13, 2018 12:09

    I niejednokrotnie nazywano tu kogoś trollem tylko dlatego że miał poglady skonfliktowane z redakcją, niekoniecznie z poemowiczami!

  • grudzień 13, 2018 12:11

    Po przeczytaniu uważam że wśród redaktorów są trolle!

  • grudzień 13, 2018 12:18

    Dziękuję że widzicie problem.

    Konto usunięte

    2-1

  • grudzień 13, 2018 13:59

    Tak i wszyscy wiedzą kto.

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 12:33

    Ja np. lubię teksty Zeta, uważam, że fajnie, że tu jest, jestem odbiorcą jego tekstów i chciałbym mieć możliwość czytania ich.

  • grudzień 13, 2018 12:35

    A co do religii, czy Rilkego też trzeba by omijać szerokim łukiem gdyby tu publikował?

  • grudzień 13, 2018 12:40

    Widzisz Pawle, nikt nie podejmie z tobą dialogu, co najwyżej jak nie przestaniesz to nazwą ciebie trollem :)

    Konto usunięte

    2-1

  • grudzień 13, 2018 12:46

    A widzisz Pawle. Bardzo Cię cenię, między innymi za to, że umiesz podjąć dialog. Tego chyba wcześniej zabrakło.

    Zauważcie, że w regulaminie nie ma czegoś takiego jak "zakazane tematy". Trudno też o jednoznaczną ocenę wpisów, jak bardzo są prowokujące, każdy może mieć inne zdanie. I ja to rozumiem, zwracam tylko uwagę na to, że nie wszystko trzeba od razu publikować publicznie. Można wstawić na jakiejś grupie "branżowej".

  • grudzień 13, 2018 12:52

    Tak:) byle nie na tym portalu, nie przystoi :)

    Konto usunięte

    2-1

  • grudzień 13, 2018 13:14

    Myślałem, że to jest portal do publikowania tekstów literackich, (oczywiście ich literackość zależy od talentu literata i subiektywnej oceny czytelnika), a więc branżowy...

  • grudzień 13, 2018 13:48

    pisząc "branżowe" miałam na myśli bardzo zaangażowane politycznie i/lub religijnie, czyli tematy zapalne.

  • grudzień 13, 2018 14:30

    Może po prostu: dajcie publikować i nie czytajcie skoro uważacie, że nie powinno się.

  • grudzień 13, 2018 12:55

    Przed mającą Pierwszą Komunię przypomnieć
    marną reprodukcją "Ostatniej wieczerzy",
    gdzie trzynastu mężczyzn siadło jak należy,
    jak do fotografii. I pod nieprzytomnie

    w dół spoglądającym z wysokości krzyża
    jednym z nich nazywanym Iesus Hristos Soter.
    Słuchając mszy flamenco w tę złą sobotę,
    przy świetle niepewnym, jakby mi ubliżał

    z wielkiej odległości młody energetyk.
    Wierząc, że był święty, święty Ten, o którym
    "Santo, santo!" krzyczą męskie głosy chórem,
    gdy przestrzeń biczują wściekle kastaniety

    a ktoś klaska jakby powtarzał: "Ukrzyżuj!"
    Z ciałem uporczywie się domagającym
    choć okrucha ciebie. Skoro się nie kończy
    tysiącnocna monotonia płaskowyżu,

    na którym oczekiwałem Przemienienia.
    Mając tylko własną a tęskniąc za twoją
    odświętną nagością. Dwojąc się i trojąc
    - w pojedynkę przymierzam usta do twego imienia.


    - moim zdaniem piękny wiersz Jacka Podsiadło, w dodatku rymowany.

  • grudzień 13, 2018 14:01

    Popieram zdanie Pawła, byle tolerancja była dla wszystkich poglądów.

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 14:08

    Przeczytałam i ze smutkiem muszę powiedzieć, że według tych naukowych teorii jestem klasycznym trollem. Piszę teksty polityczne, bronię ich i nie zmieniam zdania. Tylko zastanawiam się kto czuje się na tyle ekspertem, by ocenić wiersz jako trolling. Tak stało się z moim ostatnim wierszem. Nadal uważam że przesadzono.

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 14:23

    mógłbym wszem i wobec wołać:
    popieram pogląd, że "... zamiast liści
    na płaczących wierzbach muszą wisieć
    katolicy, pisowcy i komuniści"

    czy o taką wolność nam chodzi?

    wolność wypowiedzi jest dla ludzi inteligentnych, którzy nie posuną się do propagowania niektórych idei, a szczególnie w miejscach niekoniecznie do tego przeznaczonych.
    jest: salon24, wpolityce, bloodihumor, w sieci, gazetawybiórcza. a tam fora i raczej tam w zamkniętym /zwłaszcza dla zbyt młodych umysłów/ można się delektować efektami politycznej mas...nifestacji.
    portal nie musi drżeć, że będzie ścigany przez wolną i niezależną prokuraturę za politykę. ktoś się nie boi, to niech zostanie Naczelnym i podpisze notarialną odpowiedzialność za działania userów i donosicieli.

    w każdym innym wypadku odpowiem za siebie:
    nie bądź taki anonimowy gieroj w internecie,
    bo jesteś cipą w realnym świecie.
    brzydzą mnie bohatyry bez twarzy. miej nazwisko i bierz odpowiedzialność za swoje czyny.

  • grudzień 13, 2018 14:31

    Ja ciebie uważam za zapłakaną cipę też mój drogi Milo. Bądź facet, nie kasuj i skonfrontuj się cioto, skoro tak chcesz rozmawiać :)

    Konto usunięte

    2-1

  • grudzień 13, 2018 14:39

    No i super. O taki poziom czułości nam wszystkim chodziło.

  • grudzień 13, 2018 14:40

    Milo, ja nie jestem anonimowy. Ale przynajmniej uczciwie powiedziałeś o co chodzi, że chodzi o czasy, w których nam dane jest żyć, zamiast o czyjeś widzimisię, że nie można pisać o polityce.

  • grudzień 13, 2018 14:48

    Akurat nie o tobie Pawle mówię, a o bezimiennych brechaczach zza Tor-a. Liternet i Nieszuflada nie chcą, to tu g... z miodkiem mylą

  • grudzień 13, 2018 14:50

    I co jak się objawi, spotkasz się z nim na solo :) ?

  • grudzień 13, 2018 14:54

    ot, mądrego to aż miło posłuchać.

    gdybyś trochę rozumu miał, tobyś wiedział, że skoro uważając cię za tłuczka szukającego drugiej dziury w zadzie zdecydowanie cię obrażam, to możesz mnie pozwać, jak każdego normalnego obywatela.

    ot, takie podstawy.

  • grudzień 13, 2018 14:59

    Po twoich wulgarnym wpisie myślałem raczej o rękoczynach :) stąd pytanie... A ty mi odziurach tłuczkach... Spokojnie Milo :)

  • grudzień 13, 2018 15:05

    Rozumiem że "troll" wyprowadził ciebie z równowagi, ale zaczynasz jego metody uskuteczniać...

  • grudzień 13, 2018 14:51

    Więc zmień regulamin określ dokładnie ,że nie wolno poruszać tematów religijnych ani politycznych i będziesz miał spokój.

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 21:10

    Dyskutować zawsze warto, bo z tego wypływają jakieś wnioski na przyszłość. Wyjątkiem są Polacy. Mając dostęp do zasad i regulaminów, nie potrafią czytać ze zrozumieniem - stąd lekceważenie przepisów i prawa. A już powiedzenie "prawo jest po to, by je łamać" doprowadza mnie do szału (u mnie to przebiega łagodnie;-). Przytoczę więc 5ty punkt regulaminu Poemaxa i potraktujcie to jak książeczkę z serii 'poczytaj mi, mamo':

    "Opinie jak i Publikacje nie mogą zawierać:

    a) treści reklamowych, o ile nie uzyskały zgody Redakcji Portalu na publikację,
    b) treści wprowadzających w błąd innych Użytkowników Portalu,
    c) treści obrażających uczucia religijne, nawołujących do szerzenia nienawiści, rasizmu, ksenofobii oraz konfliktów na tle rasowym lub religijnym, dyskryminujących ze względu na wyznanie, pochodzenie, płeć lub orientację seksualną,
    d) treści obrażających innych Użytkowników Portalu,
    e) treści niezgodnych z ogólnie przyjętymi normami obyczajowo-etycznymi jak i obowiązującą literą prawa; w szczególności niezgodne z literą prawa jest umieszczanie cudzych publikacji jako swoich (plagiat)."

    dziękuję za uwagę

  • grudzień 13, 2018 21:19

    Ponieważ ja jestem mało gramotna, powiedz mi dobitnie który punkt naruszał i w jaki sposób. Czy nawoływał do szerzenia nienawiści, rasizmu, ksenofobii, dyskryminował ze względu na wyznanie, pochodzenie?

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 21:24

    Ja też nie rozumiem, kto go usunął tak w ogóle? Chyba że sama to zrobiłaś i trollujesz

    Konto usunięte

    2-5

  • grudzień 13, 2018 21:44

    Tak, chyba we śnie. :)

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 21:46

    Nie wiem, o jaki ci tekst chodzi.

  • grudzień 13, 2018 21:51

    Wiersz. Suwerenni. Jest na forum... pierwsze moje pytanie o powód usunięcia. Tam możesz go przeczytać.

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 22:02

    "za gębę trzyma nas żyd
    gardłoo zaciska niemiec
    w brzuch kopie nas unia
    a plecy kłuje ruska pepesza"

    ...i to ma być poezja - to odezwa, nawołująca do nienawiści wobec Żydów, Niemców, UE i Rosjan! Poza tym tekst wprowadza nieprawdziwe informacje, a więc przeciw 5pkt."b) treści wprowadzających w błąd innych Użytkowników Portalu". Prawdę powiedziawszy to chodzisz po chodnikach i skwerach ufundowanych przez Unię Europejską, Rosjanie nie używają już pepesz, od Niemców ściągamy najlepsze auta, a z Izraelem Twój rząd zacieśnia stosunki. Hello!

  • grudzień 13, 2018 22:14

    Więc to Ty jesteś cenzorem?

    Dla mnie słowa
    x l a x

    2-42-42-42-4

    grudzień 13, 2018 22:04

    Halino, czytaj regulamin - tam nie ma paragrafu p/t "Zabrania się kpić z kaczora"...


    Wypowiedziane w konkretnym kontekście to jest agresja słowna, szyderstwo jest formą agresji

    Konto usunięte

    2-5

  • grudzień 13, 2018 22:21

    Już powtarzam któryś raz - nie mam uprawnień cenzorskich. Grzesiu, odp....l się!

  • grudzień 14, 2018 00:01

    Szyderstwo i kpina, wyzywanie jest formą agresji, zdajesz sobie z tego sprawę?
    Masz problemy z agresją?

    Konto usunięte

    2-5

  • grudzień 14, 2018 00:03

    Ale krytykuje szczególnie z pozycji autorytatywnej, ta poza wzbudza agresję również, masz problemy z agresją?

    Konto usunięte

    2-5

  • grudzień 13, 2018 22:14

    Stwierdzam fakty a nie nawołuję. Nie piszę bij żyda, Niemca, czy Unię. Coś mi się wydaje, że działacie tu jak sędziowie byli SB-cy.

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 22:16

    A wiersz o Kaczyński podaje prawdziwe dane, ośmieszasz się xlax.

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 22:20

    Udusicie się sami w tym lewackim sosie. Chyba będę musiała was jednak pożegnać, nie znoszę hipokryzji. Myślałam że tu zostanę do końca.

    Konto usunięte

    2-42-42-4

  • grudzień 13, 2018 22:22

    Pa cytro :)

  • grudzień 13, 2018 22:37

    przyznaję rację Cytrze
    skoro Redakcja podejmuje pewne kroki, że tak powiem strofujące użytkowników portalu, to ja jako użytkownik oczekuję konsekwencji w owych poczynaniach

    użytkownicy mają własny rozum
    własne oczy
    patrzą i oceniają
    i wyciągają wnioski

    bardzo bym była wdzięczna za jednakowe traktowanie wszystkich publikacji
    jednakowe traktowanie wszystkich tutaj będących osób
    redaktorów też mam na myśli

    o obiektywizm proszę
    i może najpierw niech każdy zacznie wymagać od samego siebie

    ale tu chyba nie jest to możliwe
    zawsze byli równi i równiejsi
    mądrzy i mądrzejsi

    po co ja to w ogóle piszę...
    ech...

    pozdrawiam

  • grudzień 14, 2018 00:04

    Miałem nic nie pisać ale piszę i milknę.

    Jest mi wstyd, bo kolejna osoba pyta się mnie co tu się dzieje?. Nie wiem co tu się dzieje ale poziom "rozmów" w ostatnim czasie jest żenujący. Zapraszam tu czasem kogoś i teraz się wstydzę bo czyta to wszystko, chcąc nie chcąc dotyka tego jadu.

    Jest mi przykro, bo cały Wasz trud w powstanie i utrzymywanie tego miejsca zostaje zniszczony, cały trud kontynuowania poemy jest zniszczony przez jednego człowieka? Gdzieś odczytałem że ów ma za cel zniszczenie tego miejsca. Tak. Zrobił to

    Żal mi bo ten portal mi osobiście wiele dał: tekstów i rozmyślań, znajomości, mój osobisty rozwój...

    Stratą byłoby ograniczenie swobody wypowiedzi. Jest konstytucja, prawo, regulamin zgodny z moim przekonaniem jak ma wyglądać życie w wolnej Polsce. Poema pozwalała każdemu tworzyć i spierać się o swoje przekonania. To był zdrowy układ ponad podziałami który zachęcił mnie do zostania z Wami.

    Szanuję Was- redaktorzy, bo zdaje sobie sprawę z trudu jaki bierzecie z odpowiedzialności i poświęcenia.
    Wybaczcie śmiałość: jest Was kilkunastu... A może kilku. Może jeden. Może jednak ta idea przerosła oczekiwania...

    Ciężko mi na sercu. A tak bardzo Was lubię. Nigdzie indziej mimo wszystko nie czułem się tak dobrze....


    Miejcie się dobrze. Ty trollu też... każdy zoWąd zasługuje na wysłuchanie chwilę ciszy spokój

    Dobranoc


    Wojtek -imre