Portal Poemax jest prowadzony we współpracy ze stowarzyszeniem Salon Literacki

HAIGA czyli OBRAZ + HAIKU

Moi drodzy, chciałabym Was zachęcić do zawarcia bliższej znajomości z fantastyczną formą sztuki jaką jest japońska haiga. Popularność haigi dawno przekroczyła granice Dalekiego Wschodu, a wielu Poemaxowiczów próbuje swoich sił w komponowaniu obrazu i haiku, osiągając zaskakujące efekty, ale przydałoby się uporządkować naszą podstawową wiedzę. Na dobry początek - nieco teorii. Dla zainteresowanych podaję poniżej link do strony facebookowej – „Warsztaty haiku”, gdzie w pigułce otrzymacie wiedzę o tym, jak haiga rozwijała się na przestrzeni wieków i jak tworzy się ją dzisiaj, oraz znajdziecie wiele inspirujących przykładów haigi z całego świata. Podaję również kilka innych ciekawych źródeł wiedzy na temat haiku.

Warsztaty haiku na Facebooku
Warsztaty z haigi na Facebooku - krótki kurs
abc haiku
Esej Daniela Kalinowskiego
Trzywersówka
Archiwum haiku

Pamiętajmy o najważniejszym, że w haidze obraz nie ilustruje treści haiku, a powiązania są raczej wielopłaszczyznowe i nieoczywiste...
Mnóstwo napisano już o miniaturze japońskiej i wiele utworów oraz materiałów teoretycznych znajdziecie w internecie i obyście nie zginęli w gąszczu informacji. Jeżeli nieco rozjaśniło się Wam w głowach zachęcam do zabawy artystycznej.

Azi Kuder

ZASADY ZABAWY
--------------------------------------------------------
Poniżej znajduje się lista zadań, która raz na kilka dni, zostanie wzbogacona o nowy punkt.

Zad. 1 HAIKU DO ZDJĘCIA.
W poście pod zadaniem zamieszczacie własne haiku do zdjęcia (każdy może podać kilka wersji tekstu). Czekamy dwa tygodnie na Wasze propozycje, a następnie z nadesłanych utworów wyłaniamy zwycięską haigę.

Zad. 2 HAIGA DO WŁASNEGO OBRAZKA.
W poście pod zadaniem (--> kontener Galeria haigi - Zadanie 2) zamieszczacie własny obraz wraz z tekstem haiku (każdy może podać maksymalnie 5 haig, haiku musi spełnić podane warunki). Czekamy dwa tygodnie na Wasze propozycje, a następnie z nadesłanych utworów wyłaniamy zwycięską haigę. Udanej zabawy!

Lista kontenerów

Lista publikacji

Publikacja Autor lub opiekun Odsł. Opinie

Warsztaty - Haiga ZADANIE 1

10 listopad 2017

517431c47b200921e378ce6b4b63ac770bf1e848

Azi Kuder

16183

137

Warsztaty - HAIGA Zadanie 3

07 styczeń 2018

242884991890af79e4e1a97f1a5f2b322c556b83

Azi Kuder

8012

51

Warsztaty - HAIGA - Zadanie 4

29 marzec 2019

Haiga do zdjęcia

9790c1cd8514620c99d0da42779fc7bdee809bd4

Azi Kuder

9528

89

Sortuj wg.

Sortuj wg.

Ilość odsłon: 14883

Komentarze

listopad 26, 2017 11:37



Pierwsze miejsce, w naszym Poemaxowym konkursie, przyznałam Dorocie.
Haiku budzi wiele skojarzeń i na różnych poziomach pobudza wyobraźnię czytelnika. Oto w zimowy wieczór, na bezchmurnym niebie, widzimy naszą galaktykę , Drogę Mleczną, usianą milonami gwiazd, które zostały nazwane latarniami, światłami wskazującymi drogę do domu. Symbolika latarni przywołuje również opozycję światło-ciemność, także ciemność duszy człowieka, która ustępuje przed dającym poczucie bezpieczeństwa światłem.
W zimowy wieczór ktoś rozpalił latarnie- gwiazdy, ktoś, kogo możemy nazwać stwórcą, lecz nie pada jego imię. I tutaj autorka bardzo ładnie nawiązała do klasyki estetyki japońskiej do tzw. Yugen - tajemniczości, mistycznej treści i ukrytej esencji utworu.
Haiku bezpretensjonalne, zachowujące szkicowy charakter, operujące dwoma obrazami, pozwalające na wypełnianie przestrzeni i dopowiadanie historii. Posiada także klasyczny układ 5/7/5. Dorota nie zapominiała również o kigo ( nawiązaniu do pory roku), ani o cięciu po pierwszym wersie .
Moim zdaniem, Haiga przedstawia bardzo udane połączenie treści i obrazu, w sposób nieoczywisty i zaskakujący . Płonąca w ciemności zapałka, staje się dla nas jedną z gwiazd Galaktyki. Zauważmy, że zapałka płonie pełnym blaskiem, lekko osnuta dymem, a łączy ją z gwiazdami ten sam gwałtowny proces spalania, który prowadzi ostatecznie do wypalenia zapałki, czy wygaśnięcia gwiazdy... Gdzieś w tle, na drugim planie, pobrzmiewa refleksja o przemijalności każdego światła, w tym ludzkiej egzystencji.
Myślę,że Dorota doskonale wpisała się w konwencję haigi, prezentujac wyjątkowo udane połączenie obrazu i haiku :) nie zabrakło też słynnego :Aha!...

II miejsce przyznałam haiku Dziwnej

cała ty
w kółko i w kółko
płoniesz

Haiku modern , które można odczytać także jako erotyk. W zaledwie dziesięciu sylabach została opowiedziana historia namiętności. Możemy wyobrazić sobie tajemniczą kobietę, oddającą się erotycznym uniesieniom?...a może płynącą na fali gniewu? Namiętności czy gniewu? Pojawiają się różne pola interpretacji, które stanowią o oryginalności haiku i jego śmiałym zestawieniem z proponowanym z obrazem.

III miejsce przyznałam haiku imre

bezgwiezdna noc
przez okno widać
Płonącą żyrafę

Za oryginalne nawiązanie do surrealistycznegio dzieła Salvadora Dali :“Plonąca Żyrafa”. Haiku w zaskakujący sposób łączy się z obrazem, pozwalając na poszukiwanie dosyć odległych, a jednak przewrotnie logicznych skojarzeń.


Wyróżnione pod ilustracją haiku uważam za udane próby stworzenia haigi, a jeżeli macie ochotę żebym wypowiedziała się szerzej na temat pozostałych nadesłanych utworów,zachęcam do pisania na azikuder@o2,pl Postaram się być obiektywna i odpowiedzieć na każde pytanie.
Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście i wkrótce zaproszę Was do udziału w następnym warsztacie. Pozdrawiam :)