Portal Poemax jest prowadzony we współpracy ze stowarzyszeniem Salon Literacki



Chodzę i pytam: gdzie jest moje miejsce w schronie?
pod czyim domem w jakim mieście rośnie?
po których schodach bezpiecznie jak w łonie?
pod którym urzędem składem na miotły?

w jakiej piwnicy wśród słoików uprzejmą niszą?
w którym podziemnym parkingu trumienką? 
czy zdążę nim wszystkie bomby spadną?
czy zdążę czy spadną?

w którą stronę bez paniki wejdę?
na jakim placu ziemia się otworzy i wpadnę?
jej serce to bije czy bomby bomby czy werble?
czy zejdę tam czy zejdę? 















...
Ilość odsłon: 781

Komentarze

lipiec 23, 2024 18:33

*nie zobaczysz na nutach.

Więc jeszcze raz, dziękuję Ci za uwagę i czas.
Ten wiersz ma zjebany rytm, co nie znaczy, że nie pasuje on do melodii (przy śpiewaniu w odróżnieniu od po prostu czytania wydłuża się niektóre dźwięki, a nawet pauzy). Tylko tyle próbowałem Ci odpowiedzieć.
I tak, ma zjebany rytm z powodu między innymi zróżnicowaniu długości wersów i ilości sylab w wersie. 4 wers w dużym prawdopodobieństwie traci dla Ciebie rytm ponieważ gubi rym itp itd.
Sam mogę Ci powymieniać to co Ci prawdopodobnie nie pasuje, inną kwestią jest na ile to "mój brak starań", a na ile świadomy zabieg. Nie podoba Ci się i uważasz, że powinno się inaczej przerabiać wiersze Wojaczka? Trudno, w sumie nic mi do tego, ale zdefiniowanie dlaczego w tym wierszu nie ma rytmu jest serio łatwe. A Ty postanowiłaś po prostu zaprzeczać, że nie o to Ci chodzi, kiedy tak w zasadzie to właśnie o to Ci chodziło. Dla zasady? Po co?

lipiec 23, 2024 18:24

widać nam nie po drodze
zdrowia!

lipiec 23, 2024 18:17

To może przedstawię Ci jak to wygląda z mojej perspektywy.

Przychodzi grzybowa pod mój wiersz i piszę, że mógłbym się bardziej postarać z rytmiką. Wymieniam więc jeden z kluczowych elementów dla rytmizacji czyli sylabizm.
Grzybowa na to, że nie o to jej chodzi.
Pytam o metrum. Grzybowa na to, że nie.
Podaję googlowską definicję. Grzybowa na to "nie chodzi mi o to, że Twój wiersz nie jest rytmiczny w sensie definicyjnym"
To automatycznie myślę, to w qwa jakim, skoro nie definicyjnym to jaka jest definicja rytmu bezdefinicyjnego? Co to jest, jakiś duch haiku?
Na to grzybowa rozkłada mi trzy pierwsze wersy na metrum i mówi "o to mi chodzi".
To jak to inaczej nazwiesz jak trollowaniem kogoś?
PsMelodia – jeden z elementów dzieła muzycznego, będący szeregiem dźwięków o określonej długości ich trwania i odległości między nimi. Dźwięki te muszą następować po sobie w logicznym porządku. Sama melodia jest powiązana przede wszystkim z rytmem.
Żebyś komuś przypadkiem nie pisała, że melodia to wysokość dźwięków.
...
Rytm – Jeden z elementów dzieła muzycznego odpowiedzialny za organizację czasowego przebiegu utworu. Cechą rytmu jest zróżnicowanie dźwięków pod względem długości. Melodia - Jeden z elementów dzieła muzycznego, będący szeregiem dźwięków określającym długość ich trwania i odległości między nimi.

Melodii, tego jak się coś śpiewa nie poznasz póki tego nie usłyszysz, nie zobaczysz na butach. I można zaśpiewać piosenkę na różne melodie i nadal będzie to ta sama piosenka tylko zaśpiewana na inną melodię (piosenką nazywa się również sam tekst).

lipiec 23, 2024 17:38

nie napisałam, że nie potrafię zdefiniować, ale że nie ma sensu tworzyć innej definicji

napisałam, że pierwsze 3 mają rytm i wklejając układ stop rytmicznych chciałam pokazać, że on jest
rytm, nie wiersz sylabotoniczny absolutnie, ale rytm, który się wykluwa, a potem gaśnie

o agresji się już nie będę wypowiadać, skoro "piepSZę jak troll" ;P

lipiec 23, 2024 14:16

Agresja? Skąd taki pomysł? Dla mnie agresywnym jest to co Ty robisz. Krytykując bez przemyślenia i to w sposób atakujący autora - że za mało pracy włożył - o czym nie możesz mieć żadnego pojęcia.

W tym momencie po pociągnięciu Cię za język człowiek zaczyna się zastanawiać o co w ogóle Ci chodzi, bo najpierw twierdzisz, że pierwsze trzy wersy są ok, a później na podstawie rozłożenia tych trzech pierwszych wersów próbujesz udowodnić swoją tezę, że rytm jest kulawy. W dodatku najpierw twierdzisz, że rytm nie na nic wspólnego z metrum, a udowadniasz to rozpisując owe - WTF.

Ja wcale nie twierdzę, że rytm nie jest kulawy, zauważam jedynie, że rzucasz tezami, które są totalnie bezużyteczne, bo nawet nie potrafisz zdefiniować o co Ci chodzi, a w efekcie sama sobie zaprzeczasz. Po co? Rozumiem jeszcze gdybyś była anonimowym trollem, ale ludzie Cię tu znają z imienia i nazwiska, bo sama wrzucasz rzeczy podpisane. Masz wiedzę i umiejętności, masz mój szacunek i to właściwie jedyny powód dla, którego zareagowałem, w innym wypadku bym to olał, bo troll jak troll, niech se piepszy swoje głupoty, ale Ciebie mimo wszystko wolałbym szanować. Pozdrawiam

lipiec 23, 2024 13:21

Twoje 3 pierwsze wersy:
daktyl trochej peonIII peonIII
daktyl trochej peonIII trochej
daktyl trochej daktyl daktyl

nawet w myśl definicji wyraźnie widać, że wiersz buduje w naszych uszach pewne wrażenie rytmu, zwłaszcza początki, takie jakby "rytmiczne apostrofy" wręcz stworzyłeś

lipiec 23, 2024 13:03

po co ta agresja?

lipiec 23, 2024 12:35

Pytam o definicję, żeby dowiedzieć się jak mógłbym to poprawić wedle Twojej uwagi, ale widać się nie dowiem, a trudno pracować na tym, że ktoś jakoś czuję i w zasadzie to nie umie określić dlaczego

lipiec 23, 2024 12:06

"wpływają m.in."
czyli jak widzisz coś jeszcze,
mnie nie chodziło o to że twój wiersz nie jest rytmiczny w sensie definicyjnym, więc nie ma sensu budować kolejnych definicji
może dla ugody, skoro tak się kurczowo trzymasz definicji rytmu - niech będzie, że te 3 pierwsze wersy mają flow, a pozostałe nie (ale to nie o to mi chodziło do końca)
PS
nie można tej samej piosenki zaśpiewać na inną melodię, bo melodia jest częścią piosenki, więc wymieniając jej melodię tworzysz inną piosenkę, może być z tym samym rytmem, z tymi samymi słowami, ale to jakbyś mózg wymienił i uważał, że to ten sam człowiek, tak i to nie będzie ta sama piosenka, będzie tylko ten sam tekst zaśpiewany

lipiec 23, 2024 11:48

Google np taką definicję wyrzuca, jestem ciekaw Twojej, chętnie się czegoś dowiem i nauczę.
"Rytm to regularne powtarzanie się podobnie zbudowanych fragmentów wypowiedzi w tekście. Na rytm wiersza wpływają m.in. podobna budowa strof, jednakowa liczba sylab w wersach, powtarzające się elementy językowe, układy rymów.15 kwi 2020"